Paslanmaz Çelik Tarihçesi


 

Hayatın içerisinde yer alan standart malzemelerden daha kompleks tasarımlara kadar çok çeşitli alanda paslanmaz çeliğin kullanım alanı bulunmaktadır. Günümüzde çok yaygın kullanılan paslanmaz çelik, yirminci yüzyılın başlarında Büyük Britanya ve Almanya'da geliştirilmiştir. 

 

1800'lerin sonlarına doğru Cr (Krom) içeren çelikler kullanılmasına rağmen kromun yüzeyde korozyona karşı dirençli bir oksit tabakası oluşturduğu bilinmiyordu. 1913 yılında Harry Brearley martenizik paslanmaz çelikleri tüfek namlusu çelikleri üzerine çalışırken keşfetti. Ardından az miktarda karbon ve krom içeren bir çeliğin aşınmasının kolay olmayacağını ve paslanmasının çok güç olduğunu deneyimledi. İki yıl sonrasında New york times gazetesinde Brearley'in paslanmaz çeliği keşfettiği yayımlandı.

 

Bu tarihlerde Almanya'da kullanılan çelikler yüksek miktarda nikel içermesine rağmen korozyona karşı dirençsizlerdi. Benno Strauss ve Eduar Maurer krom-nikel esaslı östenitik paslanmaz çeliği keşfettiler ve östenitik paslanmaz çelikler, martenzitik ve ferritik paslanmaz çeliklerin yerini çok kısa bir sürede aldı. Bu çelik kalitesi çok kısa sürede kimya endüstrisi için nitrik asit depolama tankı üretimi için kullanılmaya başladı.