CNC Lazer Kesim

LAZER KESİM NEDİR?

Lazer sözcüğünün anlamı “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” yani radyasyonun uyarılmış emisyonuyla ışık yükseltmesidir.

Nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir.

Lazer Kesme Sistemleri

Lazerle kesme, sacların işlenmesi için kullanılan termik bir kesme yöntemidir.

Lazer ışını lazer kaynağında (rezonatör) üretilir, ayna veya bir aktarım fiberi ile makinenin kesme kafasına yönlendirilir ve burada bir lens kullanılarak çok küçük çaplarda çok yüksek güç sağlayacak şekilde odaklanır.

Odaklanan bu lazer ışını sacın üzerine doğrultulur ve sacın erimesine neden olur. İki tür lazer kesimimiz vardır; bunlar sırası ile fiber lazer ve karbon (CO₂) lazeridir.

Fiber Kesim

Fiber lazerler, lazer kesmenin en etkin yoludur.

Lazer ışını aktif bir fiberde oluşturulur ve bir aktarım fiberi ile makinenin kesme kafasına iletilir.

Fiber lazerler CO₂ lazerlerden çok daha küçüktür ve aynı akım beslemesi ile birkaç kat daha yüksek performans gösterirler.

Bir fiber lazer kesim sistemi, çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve (örn. bakır veya pirinç gibi) demir harici metallerden mamul, inceden kalına sacların işlenmesi için uygundur.

 

CNC LAZER KESİM AVANTAJLARI

Lazer kesim ile üretim yapılmasındaki en büyük avantaj, üretim hatasını minimum düzeye indirmek ve otomasyonu sağlayabilmektir.

Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır.

İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur.

Bunun yanı sıra özellikle CAD programlarının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde kesilebilmektedir.